Okolí

Putování po řece Vltavě

Každoročně navštíví Vyšší Brod desetitisíce turistů, kteří poté putují po řece Vltavě. Pod vyrovnávací nádrží Lipno II startuje splouvání dolního toku matky našich řek. Pořádají se výlety jednodenní, kdy se dá doplout bez většího úsilí třeba do podhradí Rožmberku, nebo ještě o kousek dál. Při vícedenních plavbách je možné proplout Českým Krumlovem či Zlatou Korunou. Ve městě funguje řada půjčoven lodí a výbavy pro vodáky, které zajišťují i přepravu. Po dohodě můžeme tyto služby pro naše hosty zajistit.

Přehrada Lipno

Dominantou našeho kraje zůstává však přehradní nádrž Lipno. Vedle vodohospodářských účelů je jezero především turistickým lákadlem. Mimo klasického koupání nabízí mnohé vodní sporty, jako například windsurfing, jachting, projížďka na elektrolodích... Jezero plní svou rekreační funkci i v zimě. Při dostatečné síle ledové přikrývky se udržují bruslařské trasy několik desítek kiometrů dlouhé (Lipno nad Vltavou - Frymburk a v okolí Horní Plané jsou nejznámější). Zamrzlá hladina však poskytuje prostor i pro běžkaře a milovníky mladých sportů, například Snowkittingu.

Lyžování

Náš kraj je možné takto nazývat lyžařským rodinným. Jen necelých deset kilometrů od našeho apartmánu jsou vzdáleny dvě lyžařská střediska. První je moderní rodinný park Skiareál Lipno, který patří mezi nejmodernější ve své třídě a náročnosti. V něm nechybí Snowpark pro snowboardisty ani Fox Park pro začínající nejmenší lyžaře. Druhým areálem je rakouský Sternstein se dvěmi sjezdovkami a přívětivou nadmořskou výškou. Hojně využíván je i další rakouský areál Hochficht, kde se jezdí i evropské poháry závodu FIS. Dostupné jsou i Alpy, například středisko Hinterstoder.

Historické památky, hrady, zámky zříceniny...

Cisterciácký klášter pořádá prohlídky s průvodcem, koncerty a mše pro veřejnost. Dalším lákadlem je stará radnice na náměstí. V přízemí je zřízeno infocentrum pro turisty v prvním patře se pak pořádají různé výstavy. Doporučujeme také výlet na poutní kostel Maria Rast am Stein, ke kterému vede křížová cesta se 14 zastaveními. Již jsme se zmiňovali o hradu Rožmberk, který je od našeho města vzdálen jen několik málo kilometrů. Na něm prožijete nezapomenutelné zážitky při prohlídce, která Vás dovede až na vrchol věže, odkud je nádherný výhled a možná zde potkáte i Bílou Paní. Opačným směrem nesmíme zapomenout na nejvýše položenou zříceninu v Čechách. Vítkův hrádek nabízí taktéž rozhledy, tentokráte do kraje okolo lipenské přehrady a pokud Vám bude přát počasí, uvidíte i panorama Alp. Z našeho apartmánu můžete vyrazit i na celodenní výlety do Českého Krumlova, kde kromě hradu, zámku, zámecké zahrady s točnou naleznete i mnoho muzeí (Fotoateliér Seidl, VAX muzeum, vlastivědné muzeum, muzeum útrpného práva...)a galerií (Egon Schiele centrum, dům fotografie...). Nedostupná není ani Hluboká se svým světoznámým zámkem. Nejen v nejbližším okolí Vyššího Brodu naleznete mnoho zrekonstruovaných kostelíků, kapliček, božích muk či křížových cest.

Přírodní památky a rezervace

Další chloubou našeho kraje je příroda. Nedaleko Vyššího Brodu se rozkládá přírodní park Vyšebrodsko, kde naleznete tři chráněná území - Uhlířský vrch, Medvědí horu a rašeliniště Kapličky. Z druhé jmenované památky je nádherný výhled na obec Loučovice, třetí jmenovaná pak láká především na jezírko a také na svou historii, leží totiž na území zmizelé vesnice Kapličky, která ustoupila pohraničnímu běsnění v takzvaném pásmu na konci 50. let minulého století. A dále na Vás již čeká Chráněná krajinná oblast Šumava, kde můžete navštívit přírodní památky na Spáleništi, Svatém Tomáši, Jasánkách, Zvonkové a mnohé další. Od Nové Pece se pak rozprostírá Národní park Šumava. ZapomEnout nesmíme ani na Blanský les u Českého Krumlova. Zde je hlavním lákadlem vrchol hory Kleť se stejnojmennou, nově zrekonstruovanou rozhlednou.

Klášter Vyšší Brod
Kostel sv. Josefa
Maria Rast am Stein
Frymburk
Na Opatské stezce
Hraniční kámen na Jasánkách
Vítkův hrádek
Rakouská zátoka
Rozhledna Kleť
Kostel na Zvonkové
Skiareál Lipno
Aqua World Lipno
  
PageRank   CZIN.eu   TOPlist
|| Partners || PageRank.cz || © 2016